Foto: Svensk Innebandy

Sveriges damlandslag tog sin andra raka storseger under VM. Tyskland besegrades med hela 20 mål mot noll under söndagseftermiddagen.

Under gårdagen så spelade Sverige sin första match i VM mot Slovakien där man krossade slovakerna med 22-3. Under söndagen så var det dags igen för en svensk dominans.

Sverige hade kommandot under hela matchen och efter den första perioden så hade Sverige en ledning med 10-0 (!) och matchen var givetvis avgjord redan då. I den andra perioden så fortsatte det svenska landslaget att trumma på och hade ledningen med 18-0 inför den tredje perioden.

I den tredje och sista perioden så kunde Tyskland hålla undan en aning och endast släppa in två mål, vilket innebar att Sveriges andra match i VM-gruppspelet slutade 20-0. Emelie Wibron blev bästa svenska målskytt med sina fyra mål.

Nästa match för Sverige i VM är på tisdag då man möter rivalen Finland. Matchen börjar 16:55 och sänds på SVT Play, det är dessutom den sista gruppspelsomgången innan slutspelet tar vid.