Under gårdagen inleddes damernas kval till VM i december, som kommer att spelas i Schweiz. Det svenska landslaget spelar just nu sitt kval i polska staden Gdansk, där man tillsammans med Norge, Danmark och Frankrike för upp om en plats i turneringen. Samtliga lag inom kvalgruppen kommer att möta varandra en gång och efter det går de två bästa lagen ur vardera grupp tillsammans med de två bästa grupptreorna till den slutliga turneringen.

Sverige öppnade kvalet på det absolut bästa sättet och lyckades köra över Frankrike med hela 61-0. Samtliga spelare i den svenska truppen kunde efter matchen placeras in i målprotokollet, som gav ett målsnitt på mer än ett mål i minuten. Siffran är även ett nytt rekord för Sverige i kvalsammanhang, tidigare har man som mest gjort 36 mål i ett sådant möte.

Redan idag spelar Sverige sin nästa match, då mot det norska landslaget. På fredag väntar sedan en sista match mot Danmark.